Zdrowa i skuteczna dieta ketogeniczna?

Zdrowa i skuteczna dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to plan żywieniowy, który prowadzi organizm do ketozy, stanu, w którym organizm wykorzystuje tłuszcz jako podstawowe źródło paliwa, zamiast węglowodanów.

Organizm może wejść w stan ketozy w ciągu jednego do trzech dni. Podczas diety większość spożywanych kalorii pochodzi z tłuszczów, z niewielką ilością białka i bardzo małą ilością węglowodanów. Ketoza występuje również, jeśli stosujesz dietę bardzo niskokaloryczną. Badania potwierdzają że rozpoczęcie diety ketogenicznej w trzech przypadkach jako pomoc w leczeniu padaczki, w leczeniu cukrzycy typu 2 i wspomaganiu utraty wagi. Jeśli chodzi o cukrzycę, istnieją obiecujące badania pokazujące, że dieta ketogeniczna może poprawić kontrolę glikemii. Dieta ketogeniczna to forma diety niskowęglowodanowej. Charakteryzuje się wyjątkowo niskowęglowodanową i niskocukrową, ale bardzo wysokotłuszczową dietą. Brak węglowodanów zmienia metabolizm i prowadzi do tak zwanej ketozy. W normalnych warunkach organizm pozyskuje energię z węglowodanów znajdujących się w diecie, jest więc zależny od spożycia węglowodanów. Jeśli brakuje tych węglowodanów jako dostawcy energii, organizm musi pomóc sobie w inny sposób. W wątrobie tłuszcze są następnie przekształcane w tak zwane ciała ketonowe, które zamiast węglowodanów są używane do wytwarzania energii i na przykład do utrzymania sprawności mózgu. Zdrowa i skuteczna dieta ketogeniczna?

Ten stan produkcji energii nazywany jest ketozą i jest zasadą, na której opiera się dieta ketogeniczna.

Ciało potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do tego zmienionego procesu. Na temat tego rodzaju diety przeczytać więcej można na stronie: https://redtips.pl/kobieta/dieta-katogenicza-korzysci-rodzaje-diet.html. Ten rodzaj odżywiania pomoże schudnąć, a tym samym przeciwdziałać otyłości. Niektóre badania wykazały nawet, że dieta ketogeniczna jest znacznie bardziej skuteczna niż dieta niskotłuszczowa. Ponadto w rzeczywistości nie ma potrzeby liczenia kalorii na tej diecie. Jedno z badań wykazało, że osoby, które stosowały dietę ketogenną, straciły ponad dwa razy więcej wagi i tkanki tłuszczowej niż grupa, która stosowała dietę o obniżonej kaloryczności i niskiej zawartości tłuszczu. Według badań dieta ketogeniczna jest skuteczniejsza niż diety niskotłuszczowe, ponieważ polega na zwiększonym spożyciu białka.