Izolacje styropianowe w budownictwie

Izolacje styropianowe w budownictwie

Styropian ze względu na bardzo niską przewodność cieplną jest świetnym materiałem izolacyjnym, składa się głównie z powietrza co przekłada się bardzo dobrze na jego właściwości, powietrze uwięzione jest w małych komórkach, jego gęstość jest bardzo niska, jest zatem bardzo wytrzymałym materiałem jeżeli chodzi o ściskanie, dodatkowo jest on także elastyczny dlatego będziemy mogli dostosować go do różnych kształtów naszej elewacji, bardzo łatwo możemy go także docinać co sprawia że jest świetnym materiałem izolacyjnym budynków.

Jakie właściwości posiada styropian?

W przypadku styropianu warto zwrócić uwagę na współczynnik lambda czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Na rynku mamy oczywiście do wyboru różne rodzaje styropianu, standardowy styropian biały oraz styropian szary który swój kolor zawdzięcza dodatkowi grafitu, stając się wówczas lepszym materiałem izolacyjnym wówczas współczynnik przewodzenia ciepła będzie znacznie mniejszy. W tym przypadku możemy zastosować więc cieszą warstwę styropianu grafitowego, co będzie ważne w przypadku niektórych rozwiązań architektonicznych.

Izolacje styropianowe w budownictwie

Jedną z zalet styropianu jest z pewnością odporność na wilgoć, dlatego też bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku izolacji fundamentów, dzięki temu nasze piwnice będą lepiej izolowane, lepiej ocieplone.

Z pewnością wpłynie to bardzo pozytywnie na koszty ogrzewania całego budynku, w przypadku piwnic możemy dodatkowo zastosować ocieplenie na suficie, zatem izolacja stropu, podłogi także będzie w tym przypadku dobrym pomysłem. Oczywiście możemy zakupić także specjalny styropian podłogowy, który będzie rozkładany pod powierzchnią wylewki.

W przypadku izolacji podłoża stosujemy raczej cieńsze warstwy styropianu niż w przypadku izolacji elewacyjnych, mogą być to różnej grubości warstwy, zastosujemy przykładowo styropian 5 cm czy też 10 cm. Warstwa styropianu będzie izolowała powierzchnię także działając przeciwwilgociowo. Warto zwrócić uwagę iż styropian jest odporny na ściskanie dlatego też dobrze sprawdzi się w tym przypadku.