11 gru Środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w produkcji rolnej
Herbicydy oraz inne środki ochrony roślin są stosowane w rolnictwie oraz ogrodnictwie do kontrolowania wzrostu niechcianych roślin, usuwania insektów i zapobiegania chorobom.
Z pewnością nowe odmiany herbicydów są bardziej ukierunkowane na cel, ale wciąż należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas ich stosowania oraz aplikować je tylko w razie potrzeby. Nadmierne używanie herbicydów może spowodować odporność chwastów na wybrane preparaty oraz stwarzać zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt.
Jaki oprysk na rzepak najlepiej wybrać
Środki ochrony roślin mają różnorodne zastosowania ze względu na ich sposób działania. Inaczej stosuje się przykładowo preparaty dolistne, a inaczej doglebowe. Herbicydy można podzielić na różne kategorie, a mianowicie kontaktowe i ogólnoustrojowe, selektywne i nieselektywne, przedwschodowe i powschodowe. Kontaktowe środki chwastobójcze wpływają tylko na tę część roślin, której dotykają, i są one najskuteczniejsze w walce z jednorocznymi chwastami. Ogólnoustrojowe środki chwastobójcze są wchłaniane przez korzenie roślin lub części dolistne, a następnie przemieszczenie w inne części chwastów. Takie preparaty są szczególnie skuteczne w zwalczaniu chwastów wieloletnich.
Herbicydy selektywne działają tylko w kontakcie z określonymi rodzajami roślin, podczas gdy środki ochrony roślin nieselektywne zabijają każdą roślinność, z jaką się zetkną. Agrochemiczne preparaty przedwschodowe stosuje się do gleby, zanim niepożądana roślinność wzejdzie, natomiast powschodowe herbicydy są stosowane wtedy, kiedy chwasty już wykiełkowały i zagrażają wzrostowi plonów. Zanim użyjemy produktu do ochrony roślin, należy dokładnie sprawdzić etykietę, czy jest to herbicyd przed- lub powschodowy. Jeśli herbicyd ma działanie przedwschodowe, stosowanie go po wzejściu chwastów będzie nieskuteczne.
Z pewnością po wybraniu odpowiedniego herbicydu oprysk na rzepak skutecznie wyeliminuje chwasty z plonów. Możemy zatem uzyskać większe zbiory i wyższej jakości, bez konieczności stosowania innych, mniej efektywnych metod kontroli chwastów w plonach.