Domy z płyty warstwowej coraz popularniejsze. Co decyduje o ich powodzeniu?

Domy z płyty warstwowej coraz popularniejsze. Co decyduje o ich powodzeniu?

Z płyt warstwowych można wykonać nie tylko kontenery biurowe lub socjalne.

Obecnie są one używane również do budowy domów – letniskowych oraz całorocznych. Powodzenie tego typu budownictwa rośnie z roku na rok. Co decyduje o ich popularności?

Jak zbudowane są obiekty mieszkalne z płyty warstwowej?

Do budowy domu tradycyjnie wykorzystuje się elementy jak cegły czy bloczki. Jednak obecnie do dyspozycji jest znacznie szersza gama technologii, w tym także budownictwo modułowe, do którego zaliczają się domy mieszkalne z płyty warstwowej.

Płyty warstwowe, z których wykonuje się obiekty, to rodzaj materiału składającego się z układanych na sobie warstw blachy oraz ocieplenia z dodatkowymi warstwami dekoracyjnymi, na przykład imitującymi naturalne drewno. Takie płyty służą jako ściany budynków. Można wykonać w nich również okna oraz drzwi.

Domy z płyty warstwowej coraz popularniejsze. Co decyduje o ich powodzeniu?

Stosuje się też niezbędne zaplecze:

Domy powstające z płyt warstwowych są wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje, między innymi instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną.
Wybrane domy mieszkalne z płyty warstwowej mają instalacje grzewcze – najczęściej stosuje się ogrzewanie elektryczne albo ogrzewanie z użyciem pieców kominkowych.

Co powoduje, że domy z płyty warstwowej są tak popularne?

O powodzeniu domów z płyty warstwowej decyduje głównie ich niska cena, ponieważ budynek można kupić w cenie rozpoczynającej się już od około 25-30 tysięcy złotych za metraż wynoszący około 6 x 3 metry. Większe budynki, na przykład o wymiarach 9 x 6 metrów, to już wydatek około 60-70 tysięcy złotych.

Drugim atutem jest łatwa i szybka budowa. Gotowe domy mieszkalne z płyty warstwowej po prostu przywożone są na miejsce i ustawiane na odpowiednio przygotowanym podłożu. Po podłączeniu ich do mediów są gotowe do użytkowania.

Warto też zaznaczyć, że domy mieszkalne z płyty warstwowej mogą być przemieszczane, czyli wtedy, gdy właściciel będzie chciał się przeprowadzić, jego dom może zrobić to wraz z nim. To przekłada się na jeszcze niższe koszty związane z zamieszkaniem na swoim, a także daje dużą mobilność.