Środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w produkcji rolnej

Środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w produkcji rolnej

Herbicydy oraz inne środki ochrony roślin są stosowane w rolnictwie oraz ogrodnictwie do kontrolowania wzrostu niechcianych roślin, usuwania insektów i zapobiegania chorobom.

Z pewnością nowe odmiany herbicydów są bardziej ukierunkowane na cel, ale wciąż należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas ich stosowania oraz aplikować je tylko w razie potrzeby. Nadmierne używanie herbicydów może spowodować odporność chwastów na wybrane preparaty oraz stwarzać zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w produkcji rolnej

Jaki oprysk na rzepak najlepiej wybrać

Środki ochrony roślin mają różnorodne zastosowania ze względu na ich sposób działania. Inaczej stosuje się przykładowo preparaty dolistne, a inaczej doglebowe. Herbicydy można podzielić na różne kategorie, a mianowicie kontaktowe i ogólnoustrojowe, selektywne i nieselektywne, przedwschodowe i powschodowe. Kontaktowe środki chwastobójcze wpływają tylko na tę część roślin, której dotykają, i są one najskuteczniejsze w walce z jednorocznymi chwastami. Ogólnoustrojowe środki chwastobójcze są wchłaniane przez korzenie roślin lub części dolistne, a następnie przemieszczenie w inne części chwastów. Takie preparaty są szczególnie skuteczne w zwalczaniu chwastów wieloletnich.

Herbicydy selektywne działają tylko w kontakcie z określonymi rodzajami roślin, podczas gdy środki ochrony roślin nieselektywne zabijają każdą roślinność, z jaką się zetkną. Agrochemiczne preparaty przedwschodowe stosuje się do gleby, zanim niepożądana roślinność wzejdzie, natomiast powschodowe herbicydy są stosowane wtedy, kiedy chwasty już wykiełkowały i zagrażają wzrostowi plonów. Zanim użyjemy produktu do ochrony roślin, należy dokładnie sprawdzić etykietę, czy jest to herbicyd przed- lub powschodowy. Jeśli herbicyd ma działanie przedwschodowe, stosowanie go po wzejściu chwastów będzie nieskuteczne.

Z pewnością po wybraniu odpowiedniego herbicydu oprysk na rzepak skutecznie wyeliminuje chwasty z plonów. Możemy zatem uzyskać większe zbiory i wyższej jakości, bez konieczności stosowania innych, mniej efektywnych metod kontroli chwastów w plonach.