Kiedy warto wykorzystać druk 3D?

Kiedy warto wykorzystać druk 3D?

Wykorzystanie druku 3D umożliwia nam uzyskanie wielu przedmiotów, które są trudno dostępne, mogą być to przykładowo części zamienne do pojazdów, maszyn, czy też różnego rodzaju urządzeń.

Niektórych części zamiennych możemy już nie kupić u producenta, dlatego konieczne może być wykonanie ich przy pomocy druku 3D. Można wykonać projekt w programach typu CAD, dzięki temu drukarka 3D uzyska odpowiednie informacje co do kształtu, rozmiaru danego podzespołu. Druk 3D odbywa się na zasadzie dodawania kolejnych warstw na projekt, można wykorzystać środki sproszkowane, plastik, który następnie będzie utwardzony na powierzchni.

Kiedy warto wykorzystać druk 3D?

Jak odbywa się drukowanie 3D?

Jednym ze sposobów uzyskania kształtu jest druk proszkiem, każda warstwa będzie wykorzystywała głowicę drukującą podobną do drukarki atramentowej, będzie ona wykorzystywała płynny klej, oraz proszek, który będzie nakładamy warstwami. Następnie całość będzie utwardzana, dzięki temu można stworzyć bardzo wytrzymałe produkty o dość skomplikowanych kształtach. Inną technologią jest selektywne spiekanie laserowe, w tym przypadku warstwy nie są włączone klejem, jednak są stapiane za pomocą lasera. Technologia tego rodzaju może wykorzystywać takie materiały jak ceramika, piasek a nawet metal.

Wykorzystuje się też materiały, które topnieją pod wpływem temperatury, mogą być to tworzywa sztuczne, takie jak ABS. Wówczas drukarka 3D działa podobnie jak pistolet do kleju na gorąco, tworząc kolejne warstwy, które stygnąc otrzymują odpowiednią formę. Kolejne warstwy przylegają do siebie tworząc jednolite struktury. Druk 3D to wiele zalet, dzięki temu możemy stworzyć wiele skomplikowanych obiektów, które trudno byłoby otrzymać przy pomocy tradycyjnych metod, przykładowo obróbki metalu czy też innych materiałów. Druk 3D może rozpocząć się natychmiast po wgraniu programu, zatem możemy zaoszczędzić wiele czasu w porównaniu przykładowo z produkcją z użyciem form wtryskowych. Dużą zaletą jest także możliwość wykorzystania różnych materiałów, różnych tworzyw o właściwościach, które sprawiają, iż mogą bardzo dobrze sprawdzić się w miejscach, gdzie potrzebny jest materiał odporny na działanie temperatury czy też ciśnienie.

Jeżeli poszukujemy usług tego rodzaju, możemy znaleźć firmy, które oferują drukowanie 3d na zamówienie, w tym przypadku możemy dostarczyć własny projekt, lub też może zostać on wykonany na podstawie innego produktu, lub też zostać stworzony od podstaw.