Teledetekcja, choć samo określenie może w pierwszej chwili mało mówić przeciętnemu internaucie, to metoda badań, z jaką każdy z tu obecnych ma częściej lub rzadziej do czynienia. Jeśli rzucilibyśmy ludziom spotkanym na ulicy pytanie, co to jest teledetekcja, najprawdopodobniej niewielki odsetek udzieliłby odpowiedzi. No ewentualnie, że akurat byłby to student lub jakiś człowiek zajmujący się teledetekcją w pracy.

Czym jest teledetekcja?

Więc, czym jest teledetekcja? Planując zaprezentowanie ogólnej, krótkiej odpowiedzi, trzeba napisać, iż to metoda badań na odległość za pomocą czujników. Sam wyraz teledetekcja natomiast: tele – zdalnie, detekcja – wyczuwanie. Teledetekcja dzielona jest na dwie części: teledetekcję aktywną a także teledetekcję pasywną. Analizy w oparciu o teledetekcję prowadzi się zarówno z powierzchni ziemi, jak również z dużych wysokości, np. z samolotów.
Teledetekcja aktywna to wysyłanie i odbieranie sygnałów nadanych, a następnie odbitych przez dany obiekt. Przykładem może być: lidar.
Z kolei teledetekcja pasywna jest odbieraniem sygnałów wysyłanych przez badany obiekt. Tutaj za przykład posłużyć może niepozorne robienie zdjęć. Zdjęcie jest dla Twojej wiadomości niczym innym, jak uwiecznieniem odbijanego światła przez obiekty, jakim robi się fotografię.
W tej chwili, dzięki wymienieniu powyższych przykładów, z miejsca pojęcie teledetekcji nabiera innego kształtu i da się zauważyć, iż regularnie mamy z nią do czynienia każdego dnia. Przynajmniej większość z nas. Teledetekcja usprawnia eksplorowanie miejsc, do jakich ludzie osobiście nie mogę się dostać czy też takie zbliżenie jest wyjątkowo trudne.

Do czego służy teledetekcja?

Teledetekcja wykorzystywana jest w bardzo wielu części życia. Mierzą się z nią tak samo profesorowie, jak i użytkownicy wymyślonych za ich sprawą urządzeń. Jest wykorzystywana na przykład w:
– robotyce – roboty mają czujniki, na skutek czego, widzą otaczającą ich rzeczywistość
– przemyśle samochodowym – inteligentne auta z przyszłości będą potrafiły jeździć dzięki różnego gatunku detektorom
– wojskowości – badanie, co położone jest w budynku, który ma zostać zaatakowany
– badaniu środowiska naturalnego – zakres badań jest tak duży, że będzie on omówiony w innym akapicie.

Do czego wykorzystuje się teledetekcję w środowisku naturalnym?

Dzięki teledetekcji możliwe jest bardziej rzetelne analizowanie a także eksplorowanie naszej planety. Tak samo jej terenów lądowych, jak i powietrza. Teledetekcja środowiska naturalnego umie dać nam odpowiedź na np., takie zapytania:
– jak ukształtowany jest teren, np. w obszarze ziemi, gdzie ludzkość nie dotarła czy też np. na dnie oceanu czy też nawet na innych planetach
– jakie jest zanieczyszczenie atmosfery na wyznaczonym terenie, dzieje się to przez przeanalizowanie gęstości pyłów w powietrzu
– jak wygląda stan flory na danym obszarze, w tym w akwenach wodnych

Biorąc pod uwagę duże spożytkowanie teledetekcji, jest ona coraz bardziej interesującą dziedziną. Coraz więcej ośrodków akademickich otwiera kierunki a także szkolenia kształtujące ekspertów w tej tematyce. Nade wszystko skutkuje to coraz większymi postępami w tej dziedzinie, co z drugiej strony zwiększa popyt na używanie teledetekcji, z uwagi na coraz bardziej zacne możliwości techniczne i zakres używania.